5 nawyków, których powinienieś się pozbyć

5 nawyków, których musisz się pozbyć podczas jazdy samochodem

Niezależnie od tego czy jesteś świeżym kierowcą, czy od lat przemierzasz polskie drogi, z pewnością masz nawyki, o których być może nie zdajesz sobie sprawy, a znacząco wpływają na bezpieczeństwo Twojej podróży. Problem polega na tym, że te nawyki mogą wydawać się nieszkodliwe, więc nigdy z nimi nawet nie próbowałeś walczyć!

W rezultacie istnieje duże ryzyko wyrządzenia krzywdy sobie, pasażerom i innym użytkownikom dróg. Nie mówiąc o zniszczeniu mienia czy swojego pojazdu.

Oto kilka nawyków, których warto pozbyć się mając na względzie swoje bezpieczeństwo.

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy

Jednym z najniebezpieczniejszych nawyków, jakie możesz mieć jako kierowca, jest używanie telefonu komórkowego podczas jazdy. W szczególności wysyłanie SMS-ów podczas jazdy może spowodować śmiertelne niebezpieczeństwo. W takich momentach dzielisz uwagę na telefon i drogę, tym samym usypiając swoją czujność, co może zakończyć się tragicznie.

Smutne jest to, że pomimo ciągłych ostrzeżeń, przypomnień i kar wielu kierowców nadal korzysta z telefonów podczas jazdy. Warto zainwestować w akcesoria do zestawu głośnomówiącego, takie jak słuchawki Bluetooth. W ten sposób możesz wykonywać lub odbierać ważne połączenia telefoniczne. Jeśli musisz wysłać SMS-a lub zaangażować się w długą rozmowę, lepiej się zatrzymać, zamiast ryzykować wypadek lub skorzystać z przecież ciągle udoskonalanego wpisywania głosowego.

Pozostawianie napraw do ostatniej minuty

Niektórzy kierowcy mają tendencję do zostawiania napraw na ostatnią chwilę, myśląc o oszczędzaniu pieniędzy, ponieważ to tylko „drobny problem”. Takie zachowanie może jeszcze bardziej uszkodzić samochód i skutkować wyższymi kosztami naprawy. Narażasz także bezpieczeństwo wszystkich podróżujących, łącznie z Tobą.

Jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak z Twoim samochodem, podjedź do najbliższego mechanika i niezwłocznie zleć diagnozę. Zapobiegnie to występowaniu niebezpiecznych i kosztownych problemów.

Oprócz natychmiastowej naprawy lub wymiany komponentów, powinieneś również kupić produkty wysokiej jakości. Kupując wysokiej jakości części samochodowe, uzyskasz najlepszy stosunek jakości do ceny oraz niezawodne, najwyższej klasy osiągi.

Przyspieszanie lub hamowanie – gwałtowne lub nagle

Większość kierowców już wie, że nadmierna prędkość nie jest dobrym nawykiem. Jednak niewielu może wiedzieć, że nagłe przyspieszenie i ostre hamowanie są równie złe. Są one niebezpieczne nie tylko dla pojazdów znajdujących się w pobliżu, ale także dla pieszych.

Ponadto nagłe i częste naciskanie na pedały gazu i hamulca może spowodować przedwczesne zużycie samochodu.

Aby okazać szacunek innym uczestnikom ruchu, łagodnie hamuj i przyspieszaj. Pozwoli to każdemu bezpiecznie podróżować, a także zaoszczędzi Ci niepotrzebnych rachunków za naprawy i wymiany. Podsumowując, jest to sytuacja korzystna dla wszystkich – sytuacja win-win.

Brak pasów bezpieczeństwa

Według amerykańskiego CDC pasy bezpieczeństwa mogą zmniejszyć ryzyko śmierci nawet o 45%. Co więcej, mogą również zminimalizować ryzyko poważnych obrażeń nawet o 50%. Niestety, wciąż są ludzie, którzy jeżdżą bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Ten nawyk nie tylko zagraża życiu, ale jest również niezgodny z prawem. W przypadku osób w wieku 15 lat i starszych jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa może skutkować mandatem. To samo dotyczy sytuacji, gdy jesteś kierowcą i masz pasażera poniżej 15 roku życia, który nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa ani fotelika dziecięcego.

Pamiętaj tylko, że dyskomfort związany z zapinaniem pasów bezpieczeństwa jest tylko tymczasowy. Zadaj sobie pytanie, z czym wolałbyś sobie poradzić: godziną zapinania pasów bezpieczeństwa lub urazem, który może zmienić życie (a nawet śmiercią)? Wybór jest łatwy, prawda?

Nieużywanie kierunkowskazów

Jedną z podstawowych zasad prowadzenia pojazdu jest to, aby nigdy nie zakładać, że inni uczestnicy ruchu wiedzą, co masz zamiar zrobić w następnej kolejności. Nie mogą tego wiedzieć! Dlatego Twój samochód jest wyposażony w światła sygnalizacyjne: informują innych, jaki będzie Twój kolejny ruch.

Jeśli masz już nawyk używania migaczy, upewnij się, że robisz to prawidłowo. Najlepiej byłoby, gdybyś włączył je około 30 metrów przed wykonaniem skrętu. Ponadto powinieneś być już na właściwym pasie co najmniej 800 metrów, zanim będziesz skręcał.

Na koniec powinieneś także używać kierunkowskazów swojego samochodu, nawet jeśli nikogo nie ma na drodze. To może pomóc ci w wyrobieniu sobie nawyku. 

Podsumowanie

Pamiętaj, że prowadzenie samochodu to przywilej. Dlatego musisz udowodnić, że jesteś w stanie poradzić sobie z odpowiedzialnością, przystępując do testów przed uzyskaniem prawka. Kiedy już je otrzymasz, nie oznacza to, że możesz zrobić wszystko, co chcesz. Oznacza to tylko, że powierzono Ci prawo do poruszania się samochodem zgodnie z zasadami i prawem ruchu drogowego.