Jak często wymieniać filtr paliwa w samochodzie?

Filtr paliwa jest niezbędny dla optymalnych osiągów silnika i podobnie jak większość podzespołów w Twoim pojeździe, wymaga regularnej konserwacji. Paliwo, który znajduje się w Twoim pojeździe, służy do napędzania silnika. Jednak zanieczyszczenia, takie jak brud, gruz i inne cząstki stałe w gazie, mogą uszkodzić silnik pojazdu. Filtr paliwa ma za zadanie odfiltrować takie zanieczyszczenia przed dostaniem się do silnika, dzięki czemu silnik wykorzystuje wyłącznie czystą benzynę. Jednak z biegiem czasu filtr paliwa może się zatkać i zabrudzić cząstkami stałymi.

Jeśli Twój pojazd zaczyna wykazywać objawy, takie jak zmniejszona moc podczas holowania lub wjeżdżania pod górę, nierówne ruszanie, drżenie na biegu jałowym, powolne przyspieszanie lub zawahanie się silnika w odpowiedzi na naciśnięcie pedału gazu, może być czas na sprawdzenie układu paliwowego przez profesjonalistę, ponieważ jest to odpowiedź Twojego pojazdu na nieefektywne dostarczanie paliwa.

Nowsze pojazdy są wyposażone w filtr znajdujący się wewnątrz zbiornika gazu i wymieniany jest tylko w przypadku wymiany zespołu pompy paliwa. Dzisiejsze pojazdy znacznie różnią się od tych z przeszłości udoskonaleniem wtryskiwaczy paliwa i układów paliwowych. W konsekwencji te ulepszenia sprawiają, że wtryskiwacze paliwa są bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia, które zatykają kanały i powodują uszkodzenie wtryskiwacza. Uszkodzenie wtryskiwaczy powoduje zmianę wydzielania paliwa z rozpylonej na słabą kroplę, wpływając na proces spalania. W przeszłości zalecano wymianę filtra paliwa co 30 000 – 45 000 km. Jednak dzięki ulepszeniom paliw i dzisiejszych pojazdów filtry można wymieniać co 90 000 km. Koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi pojazdu lub porozmawiaj z zaufanym mechanikiem, aby określić  idealny czas na wymianę filtra paliwa .

Utrzymuj swój układ paliwowy

Konserwacja pojazdu z wymianą oleju i okazjonalnym spłukiwaniem płynu ma kluczowe znaczenie dla osiągów pojazdu, ale nie należy pomijać znaczenia 4-etapowego czyszczenia układu paliwowego. To czyszczenie, wykonywane co około 45 000 km, pomoże w maksymalnym wykorzystaniu układu paliwowego pojazdu, aby silnik działał jak nowy. Oto czego możesz się spodziewać podczas sprzątania:

  • Dekarbonizacja silnika  — usuwa osady, rozbijając węgiel w silniku z tłoków, zaworów i wlotu. Usunięcie węgla umożliwia prawidłową pracę zaworów. W ten sposób tworząc maksymalną kompresję zwiększającą wchłanianie paliwa.
  • Usługa wtrysku paliwa  – czyści małą igłę lub kulkę i gniazdo wtryskiwacza, aby zapewnić optymalny natrysk dla spalania silnika. Gdy pojazd nie pracuje, kałuże paliwa we wtryskiwaczu tworzą nadmiar osadów paliwa. Usługa ta oczyszcza i usuwa osady.
  • Obsługa  korpusu przepustnicy – ​​Korpus przepustnicy jest zaworem motylkowym umieszczonym pomiędzy filtrem wlotu powietrza a kolektorem dolotowym i otwiera się lub zamyka, wpuszczając powietrze do silnika, w oparciu o prędkość określoną przez kierowcę pojazdu poprzez naciśnięcie pedału przyspieszenia. w korpusie przepustnicy, dzięki czemu zawór motylkowy pozostaje lekko otwarty, co wpływa na bieg jałowy i zmniejsza ogólną oszczędność paliwa.
  • Dodatek do zbiornika paliwa  — dodawany do zbiornika paliwa w celu usunięcia wilgoci. Gaz naturalnie zawiera niewielką ilość wody. Dodatek kontynuuje czyszczenie systemu nawet po jego wykonaniu, zapewniając, że paliwo nadal zmniejsza ilość wody w zbiorniku.

Chociaż w niektórych przypadkach samodzielne wykonanie napraw może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze, nie próbuj samodzielnie wykonywać naprawy przepustnicy ani dekarbowania silnika. Może to spowodować poważne uszkodzenie silnika, elementów silnika lub osiągów pojazdu.

Jeśli w Twoim pojeździe występuje spadek mocy, nierówna praca na biegu jałowym lub wydaje się powolny, nie wahaj się zawieźć go pobliskiego serwisu w celu sprawdzenia układu paliwowego. Niezależnie od tego, czy Twój pojazd wymaga nowego filtra paliwa, czy 4-etapowego czyszczenia układu paliwowego, z pewnością otrzymasz pomoc.

Jeśli jednak nie chcesz już dalej inwestować w swój wysłużony samochód, możesz już dziś sprzedać go szybko w skupie np. skupautpiaseczno.