Masz problem z odpaleniem auta? Sprawdź, co może być przyczyną!

Jeśli Twój pojazd nie chce się uruchomić, jest to zwykle spowodowane wygasającym lub rozładowanym akumulatorem, luźnymi lub skorodowanymi przewodami połączeniowymi, złym alternatorem lub problemem z rozrusznikiem. Określenie, czy masz do czynienia z akumulatorem, czy z alternatorem, może być trudne. Oto jak się dowiedzieć, który z nich jest winowajcą.

Objawy zużytego akumulatora

Jeśli silnik kręci się wolno, na przykład trudniej jest uruchomić pojazd w zimne poranki, uruchamia się nierównomiernie lub podczas próby uruchomienia nie słychać dźwięku ani świateł wewnętrznych, podejrzewa się uszkodzenie akumulatora, poluzowane lub skorodowane połączenie lub pobór prądu. Niski poziom baterii z widoczną korozją na zaciskach jest prawdopodobnie uszkodzony.

Jeśli szybkie uruchomienie działa, to wiesz, że masz problem z baterią. Ale musisz również dowiedzieć się, czy jest to po prostu koniec swojego życia, czy też istnieją ukryte problemy. Wyczerpany lub niski poziom naładowania akumulatora może być spowodowany awarią alternatora. Może to również wynikać z dodatkowego poboru z dodatkowych świateł, bezpieczników, systemów dźwiękowych, alarmów i tym podobnych.

Oznaki złego alternatora

Niektóre z rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, to brak uruchamiania i problemy z uruchamianiem, ściemnianie świateł i problemy z wyjściem systemu stereo. Jeśli samochód uruchamia się, ale zgaśnie, gdy jesteś w drodze, prawdopodobnie akumulator nie jest ładowany z powodu wadliwego alternatora. Piszczący dźwięk dochodzący z silnika, który staje się głośniejszy, gdy odpływy, takie jak nagrzewnica lub system dźwiękowy, są włączone, mogą być łożyskami alternatora.

Kolejną wskazówką jest ustawienie radia AM na niski numer na tarczy bez muzyki, a następnie rozkręcenie silnika. Jeśli słyszysz jęk lub dźwięk staje się niewyraźny po wciśnięciu gazu, prawdopodobnie twój alternator nie działa.

Jeśli pojazd nie chce się uruchomić, ale reflektory nadal działają, poszukaj problemów z rozrusznikiem lub innymi częściami silnika.

Jeśli w pojeździe świeci się lampka kontrolna silnika lub akumulatora, może to wskazywać na problem z układem ładowania samochodu lub jeśli pojazd zostanie uruchomiony i natychmiast przestanie działać, może to wskazywać, że alternator jest uszkodzony. nieprawidłowe działanie. Ważne jest, aby przekazać to profesjonalistom w celu prawidłowej diagnozy.

Do czego służy akumulator i alternator

Akumulator samochodowy dostarcza duży ładunek elektryczny, który przemieszcza się przez układ rozruchowy i włącza niektóre biegi, aby uruchomić samochód. Gdy samochód jest uruchomiony, alternator przesyła prąd z powrotem, aby naładować akumulator podczas jazdy. Zasila on elektronikę Twojego samochodu, gdy jesteś w drodze i zapewnia, że ​​odpowiednia ilość energii zostanie zwrócona do akumulatora.

Jeśli Twój samochód nie chce się uruchomić

Powyższe typowe znaki powinny pomóc w ustaleniu, co dokładnie dzieje się nie tak.

Samochód z podniesioną maską

Jeśli nie chcesz przeprowadzać własnej diagnostyki, uruchom szybki start (i utrzymuj pojazd w ruchu) i zabierz go do technika, aby sprawdził układ elektryczny. Należy sprawdzić zarówno układ rozruchowy, jak i ładowania.

Kontrole baterii w standardowych bateriach z mokrymi ogniwami powinny obejmować kontrolę poziomu płynu, kołki (zaciski oznaczone + i -) pod kątem korozji oraz kable pod kątem prawidłowego połączenia i braku korozji.

Należy przeprowadzić elektroniczny test baterii, który daje więcej informacji niż standardowy test obciążenia. Mierzy napięcie i prąd rozruchowy na zimno.

Sklep powinien również sprawdzić napięcie i prąd wyjściowy alternatora i poszukać oznak uszkodzonych diod, elementów przetwarzających prąd elektryczny z AC (prąd zmienny) na DC (prąd stały). Jeśli nadszedł czas, aby go wymienić, a Twój pojazd został dostosowany za pomocą energochłonnych akcesoriów z rynku wtórnego, takich jak system dźwiękowy, zapytaj, czy potrzebujesz alternatora o większej mocy.

Jeśli alternator działa prawidłowo, poszukiwanie problemu przeniesie się na inne części układu rozruchowego i ładowania.

Masz zły alternator?

Mogło to uszkodzić baterię. Ponieważ alternator reguluje ilość prądu elektrycznego zwracaną do akumulatora podczas ładowania, akumulator mógł się przegrzać z powodu przeładowania. Skraca to jego oczekiwany czas życia i może sprawić, że będzie zawodny. Zapytaj, czy potrzebujesz wymiany, jeśli przeprowadzasz naprawy alternatora.

Jeśli to twój akumulator jest zły, nie uszkodzi alternatora.