Oznaki zepsutego sprzęgła

Pierwsze oznaki konieczności wymiany sprzęgła w samochodzie

Jak sprawdzić, czy Twoje sprzęgło się kręci

Sprzęgło to niezwykle ważna część Twojego pojazdu – bez niego nie będziesz w stanie zmieniać biegów. Podobnie jak w przypadku wielu elementów Twojego samochodu, sprzęgło może z czasem ulec zużyciu.

Dowiedz się więcej o tym, co robi Twoje sprzęgło poniżej i na jakie objawy należy zwrócić uwagę, jeśli uważasz, że Twoje sprzęgło może wymagać wymiany.

Co robi sprzęgło?

Mówiąc najprościej, funkcja sprzęgła polega na oddzieleniu silnika od kół, umożliwiając zmianę biegu i całkowite zatrzymanie, gdy silnik nadal pracuje.

Sprzęgło składa się z trzech głównych części – tarczy sprzęgła, tarczy dociskowej i koła zamachowego. Gdy sprzęgło jest włączone (stopa zdjęta z pedału), sprężyny w sprzęgle ściskają te trzy części razem, dzięki czemu silnik i skrzynia biegów są połączone i obracają się z tą samą prędkością. Kiedy jednak naciśniesz stopę na pedale sprzęgła, sprężyny odciągają tarczę dociskową od tarczy sprzęgła, dzięki czemu koło zamachowe i tarcza dociskowa obracają się z różną prędkością, umożliwiając płynną zmianę biegów.

Na co zwrócić uwagę

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z poniższych objawów, możesz potrzebować wymiany sprzęgła:

  • Gąbczasty, lepki, wibrujący lub luźny pedał sprzęgła po naciśnięciu
  • Piszczenie lub burczenie po naciśnięciu
  • Możliwość obracania silnika, ale słabe przyspieszenie
  • Trudność w zmianie biegów
  • „Poślizgowe” sprzęgło, powodujące chwilową utratę przyspieszenia.

Wymiana sprzęgła

Koszt wymiany sprzęgła różni się w zależności od charakteru problemu i modelu samochodu, którym jeździsz. Jeśli uważasz, że może być problem z Twoim sprzęgłem, zarezerwuj już dziś kontrolę działania wolnego sprzęgła . Dobrzy mechanicy sprzęgieł poinformują Cię, co musimy zrobić i ile to będzie kosztować, przed wykonaniem jakichkolwiek prac.